Jak na plíseň po povodni

Jedním z největších problémů, se kterými se potýkají lidé v domech, které zatopila povodeň, jsou plísně. Plné vysušení zdí trvá i několik let. Zátopová voda, která pronikla do zdí, sebou přináší obrovské množství choroboplodných zárodků, spory hub a plísní i dostatek živin pro jejich bujení. Zamezení růstu plísní na dlouhodobě vlhkých zdech je sysifovský úkol. Po desinfekci zdí a jejich ošetření protiplísňovými přípravky se často po uplynutí pár měsícu začínají plísně znovu a znovu rozrůstat. Vlhkost a plísně po povodni mohou v bytě přetrvávat po mnoho let. Dlouhodobou ochranu proti opětovnému rozrůstání plísně mohou zajistit funkční nátěry PROTECTAM.  Jak je správně použít: Na blokování plísně je nejvhodnější použít kombinaci nátěrů PROTECTAM  FN®1 a FN®2. Nátěr nanášíme na již desinfikovanou, opravenou, vyčištěnou a případně i vymalovanou stěnu jako konečnou svrchní nátěrovou vrstvu  a částečně vysušenou (ne mokrou) stěnu. Nanesení FN® nátěru je tedy v pořadí sanačních prací po povodni až na posledním místě. Je nutné, aby stěna byla natolik vysušena, že na jejím povrchu dokáže nátěr zaschnout. Jako první základovou vrstvu naneseme jeden nátěr FN®1  a na ni naneseme dva nátěry FN®2. Nanášení druhé a třetí nátěrové vrstvy provádíme vždy až po zaschnutí vrstvy předchozí. Nátěr je nutno provádět při teplotách do 10 °C.

Protiplísňový efekt povrchové FN vrstvy je založen na trojím účinku:

1) CHEMICKÝ – první, základový nátěr suspenzí FN®1 obsahuje látku s protiplísňovým a antibakteriálním efektem.

2) MECHANICKÝ – povrchová  vrstva vytvořená FN® nátěrem má extrémně malé póry, kterými plíseň nedokáže prorůst na povrch zdi.

3) FOTOKATALYTICKÝ – pokud na FN®povrch dopadá dení světlo nebo ultrafialové světlo z umělého zdroje, jsou plíseň a její zárodky i látky, které vypouští do okolí eliminovány působením fotokatalytického efektu.
Protiplísňová účinnost FN® povrchu je zajištěna i bez využití fotokatalytického efektu. Ten ji však výrazně zvyšuje.