Česko je kolébkou nanotechnologií, což potvrzuje i Nemocnice svaté Alžběty Na Slupi, s.r.o. v Praze, kde se vedení nemocnice po roční zkušenosti rozhodlo rozšířit netradiční řešení ke zlepšení kvality vzduchu na odděleních dlouhodobě nemocných. To, co by před pár lety vypadalo jako pohádka, je v dnešní době skutečnost. Povrchy stropů v nemocnici účinně čistí vzduch a zásadně zlepšují kvalitu vzduchu jenom tím, že jsou ošetřeny fotokatalytickými nátěry.

Vedením vložená důvěra do této technologie po první zkušenosti překonala očekávání. Technologie FN NANO® byla v prosinci 2022 využita v prvních pár pokojích Nemocnice sv. Alžběty a bezprostředně po aplikaci se pocitová kvalita vzduchu výrazně zlepšila. Proto se vedení nemocnice letos před Vánoci rozhodlo rozšířit využití této technologie do dalších prostor jako dárek pro pacienty. Nemocnice sv. Alžběty se tímto stává průkopníkem ve využití moderních technologií pro zlepšení komfortu pacientů.

Nátěrová technologie FN NANO® využívá světelnou energii k aktivaci fotokatalytického účinku, který nejen účinně čistí vzduch pocitově, ale zároveň chrání pacienty před přenosem nozokomiálních infekcí. Fotokatalýza není jenom prostředek ke zlepšení kvality ovzduší, ale zároveň je i preventivní ochranou proti šíření (nejen) respiračních onemocnění. Technologie FN NANO® je naprosto bezpečná a má všechny potřebné testy a certifikáty od SZÚ i TZÚS.

Ve vývoji nanotechnologií patří Česká republika mezi nejlepší na světě. Využití nových nanotechnologií v praxi je nutným krokem, abychom si udrželi tuto pozici a zároveň dostali české nanotechnologie do světa.