LINDE  MÁ  NEJVĚTŠÍ  ČISTIČKU  VZDUCHU  V  EVROPĚ

Přesvědčte se o tom v článku, který 26.8.2021 zveřejnil seznam.cz ve zprávách v rubrice Byznys.

Linde Gas ČR nechala natřít zásobníky plynu speciální samočisticí technologií. Nanonátěr udržuje pomocí energie světla plochu bez nečistot a zároveň pohlcuje emise z aut.

Globální výrobce technických plynů vsadil na tuzemský patent. Kapalinové zásobníky už měsíce nechává ošetřit bílou fotoaktivní vrstvou. Teď Linde Gas oznámilo, že dosáhli deseti tisíc metrů čtverečních.

Speciální nátěr dokáže likvidovat viry, bakterie, plísně a zároveň čistí vzduch. Kromě toho samotné firmě šetří náklady na údržbu.

„Zavádění inovací je charakteristická vlastnost společnosti Linde. Snažíme se vidět o krok dál, a proto mají u nás takovéto projekty vždy zelenou,“ říká Petr Partsch, generální ředitel Linde pro Česko a Slovensko.

Projekt se obejde bez chemie. Samočištění povrchů funguje na principu fotokatalýzy.

Zdrojem světla je v tomto případě UV složka slunečního záření, katalyzátorem oxid titaničitý. Při reakci se škodlivé látky rozkládají až na vodu a oxid uhličitý.

„Jde již o stovky zásobníků rozmístěných různě po všech regionech České republiky a dnes už i na Slovensku,“ upřesnil pro SZ Byznys Petr Michálek, jednatel společnosti Nano4people, která technologii vyvinula. To dohromady představuje největší nanočističku vzduchu na kontinentu.

Nanokrystalky oxidu titaničitého se používáním nespotřebovávají, nátěr stačí obnovit až po zhruba deseti letech.

Každý ošetřený metr čtvereční dokáže ročně dekontaminovat přes tři miliony metrů krychlových vzduchu. Přepočteno jde o několik desítek kilogramů exhalací.

„Nově projevily zájem o technologii i pobočky Linde v dalších evropských zemích a na Blízkém východě,“ doplnil regionální nákupčí pro Evropu a Blízký východ společnosti Linde Gas Illia Ostriahin.

Další projekt? Nanočističky pro hromadnou dopravu

Nanonátěry už využívají některé mateřské školy nebo hospice, například v regionu Ostravska a Frýdecko-Místecka. Kromě nanonátěrů teď Nano4people pracuje na nanočističkách pro hromadnou dopravu, která se zatím stále nedostala na předcovidová čísla.

„Toto vnímáme jako velmi důležitý projekt, nejen s ohledem na dnešní dobu, ale jako důležitý milník v tom, abychom lidem opět vrátili důvěru v bezpečné cestování v prostředcích hromadné dopravy,“ uzavírá Petr Michálek pro SZ Byznys.