CIHLOVÁ STĚNA JAKO VENKOVNÍ ČISTIČKA VZDUCHU

Již jsou to 2 roky, co byl pro veřejnost slavnostně otevřen revitalizovaný Husův park v Čakovicích.

Byl navržen tak, aby jako park sloužil pro všechny generace. Někdo tu najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku a osvěžení u vody přijde v létě vhod asi úplně každému.

Vodní prvek na konci parku připomíná tmavé dno bývalého rybníka. Cihlová reliéfní zeď nad hladinou vodního prvku je opatřena nano nátěrem FN NANO®, který je českým patentem na čištění povrchu i vzduchu pomocí fotokatalýzy.

Autorem reliéfní zdi je Matěj Hádek, který ji opatřil tímto nátěrem a vytvořil tak v Čakovicích velkou venkovní čističku vzduchu, která v této lokalitě odstraňuje permanentně zplodiny automobilů a další nebezpečné látky z ovzduší. S trochou nadsázky je nazývána „super současným“ prvkem.

Zadavatel MČ Praha Čakovice chtěl, aby zeď kvůli vodnímu prvku a vlhkosti netrpěla porůstáním řasami. Proto chtěl zeď opatřit nátěrem, který by ji ochránil.

Dnes, po 2 letech, jsme se byli na zeď podívat a můžeme s klidem říci, že nano nátěr plní svoji funkci bezchybně.

Zeď o rozměrech 310 m2 je stále čistá a během 2 let již odstranila z ovzduší 96 kg NOx – kompenzovala tak zplodiny z 32 osobních benzinových automobilů. Vyčištěný objem vzduchu je přes 3 miliardy m3.