České firmě PARDAM NANO4FIBERS s.r.o. se podařilo vyvinout, vyrobit a následně certifikovat nanovlákenný respirátor splňující kritéria nejvyšší ochranné třídy FFP3. Jedná se tak o první nanovlákenný opakovaně použitelný bezventilový respirátor ochranné třídy FFP3 vyráběný v České republice.

Od jara jsme pracovali na plné certifikaci respirátoru, který by splňoval parametry pro nejvyšší ochrannou třídu FFP3. Jsem rád, že po několika měsících vývoje a testování jsme certifikovali jako první v ČR nanovlákenný respirátor, který je i světovým unikátem.” dodává ředitel společnosti Jan Buk a doplňuje „I díky podpoře z projektu RISE-UP jsme významně navýšili výrobní kapacity, zefektivnili výrobní procesy a v současné době jsme tak schopni vyrábět až 800 tisíc kusů měsíčně”.

Respirátor BreaSAFE® CLASSIC FFP3 je unikátní nejen v tom, že obsahuje nanovlákno vyráběné technologií odstředivého zvlákňování, které v Pardamu vyvíjí přes deset let a které mu propůjčuje jedinečné vlastnosti v oblasti vysoké míry záchytu, ale také díky výjimečné prodyšnosti použitého materiálu nemusí mít výdechový ventil, který je pro FFP3 respirátory typický. Absence výdechového ventilu umožňuje uživateli chránit nejen sebe, ale i své okolí, neboť potenciální viry a bakterie uživatel nevylučuje do okolí. Díky nanomembráně se zvyšuje odolnost vůči vlhkosti a respirátor tak lze při správné péči a jako ochranu před viry a bakteriemi používat po dobu více dnů. 

Účinnost nanovlákenných respirátorů potvrdilo také měření od světové testovací laboratoře NELSON LABS z USA, která oficiálně potvrdila, že nanovlákenná membrána, kterou respirátor BreaSAFE® CLASSIC FFP3 obsahuje, zachytí 99,5 až 99,9 % virů. Jedná se tak o jeden z nejbezpečnějších prostředků, jak se chránit proti virovému onemocnění, jako je např. vir SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid-19.

Současně s certifikací nanovlákenných respirátorů se podařilo certifikovat naše komunitní roušky BreaSAFE® COMMUNITY MASK na ochrannou třídu FFP2. Tyto roušky jsou velmi oblíbené širokou veřejností pro svou lehkost a odolnost. Kromě toho, že výborně chrání svého uživatele, skvěle sedí na obličeji a můžete je mít stále při sobě. 

Během jarní vlny pandemie byla firma PARDAM NANO4FIBERS s.r.o. jedním z vybraných dodavatelů českých respirátorů pro stát. Pomáhala lékařům, zdravotníkům a všem ostatním, kteří s nemocí bojovali v první linii.

O společnosti PARDAM NANO4FIBERS

Společnost PARDAM NANO4FIBERS s.r.o. se zabývá výzkumem a vývojem nanovláken, jejich aplikací a uplatněním v komerční sféře. Na poli nanovláken se pohybuje více než 10 let a je světovým leaderem ve vývoji a průmyslové výrobě anorganických nanovláken a polymerních nanovlákenných membrán.  

PARDAM NANO4FIBERS je zakládajícím členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR..

www.nano4fibers.com

Kontakt pro média: Petr Vít; +420 721 452 224;  petr.vit@nano4fibers.com

Zdroj:https://www.nanoasociace.cz/